Skip to content

Cost of Living in Mecklenburg-Vorpommern | Germany

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1179
$2898
🛋️ Without rent
$581
$1823
🏨 Rent & Utilities
$598
$1075
🍽️ Food
$376
$1014
🚐 Transport
$79.2
$217
💳 Monthly salary after tax
$2107
🏙️ Population
1.61M

The cost of living in Mecklenburg-Vorpommern is $1179, which is 1.12 times less expensive than the average in Germany. Mecklenburg-Vorpommern ranked 12th most expensive and 15th best state to live in Germany.

The average salary after taxes in Mecklenburg-Vorpommern is $2107, which is enough to cover living expenses for 1.8 months.

Discover best cities to live in Mecklenburg-Vorpommern.

Cost of living in Mecklenburg-Vorpommern infographic

Prices in Mecklenburg-Vorpommern

We calculate prices for Mecklenburg-Vorpommern as a weighted mean for the population of 9 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$10.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$46.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.57
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.67
☕ Cappuccino
$3.05
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.54

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.9
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.29
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.98
🥚 Eggs, x12
$2.03
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.62
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.99
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.52
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.72
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.37
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.43
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.27
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.12
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.22
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.11
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.02
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.92
🚬 Cigarette pack
$7.75
💊 Cold medicince, 1 week
$12.5
🧴 Hair Shampoo
$2.6
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.6
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.58

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.79
🎟️ Monthly ticket local transport
$63.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$24
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.6

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$566
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$396
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1103
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$769
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$133
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$204
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$34.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.28%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4171
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2902

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$29.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.2
💇 Haircut, simple
$13.2
👖 Brand Jeans
$85.8
👟 Brand Sneakers
$88.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$253
🏫 International Primary School, 1 year
$11560

Cost of living in other states