Skip to content

Cost of Living in Tajikistan

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$413
$1114
🛋️ Without rent
$224
$693
🏨 Rent & Utilities
$189
$421
🍽️ Food
$155
$414
🚐 Transport
$21.2
$58.7
💳 Monthly salary after tax
$116
💸 GDP per capita
$827
🏙️ Population
8.92M

The cost of living in Tajikistan is $413, which is 1.78 times less expensive than the world average. Tajikistan ranked 193rd out of 197 countries by cost of living and the 179th best country to live in.

The average salary after taxes in Tajikistan is $116, which is enough to cover living expenses for 0.3 months.

Why living in Tajikistan costs 3.6 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Tajikistan for locals and expats differ significantly.

Discover best places to live in Tajikistan.

Cost of living in Tajikistan infographic
Your current city
Compare with
$ USD
Monthly salary after tax

To maintain the standard of living with a salary of $1000 in Dushanbe, you will need $754 a month in Khujand - the cost of living in Dushanbe is 1.33 times higher than in Khujand.

Prices in Tajikistan

We calculate prices for Tajikistan as a population-weighted mean of 10 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$11.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.38
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.04
☕ Cappuccino
$1.37
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.44

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.56
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.42
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🥚 Eggs, x12
$1.13
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.06
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.33
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.63
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.04
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.79
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.92
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.4
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.35
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.23
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.86
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.06
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.83
🚬 Cigarette pack
$0.97
💊 Cold medicince, 1 week
$4.8
🧴 Hair Shampoo
$2.36
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.98
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.22

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.17
🎟️ Monthly ticket local transport
$8.99
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.15
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.65

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$148
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$95.3
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$596
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$263
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$13.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$21.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$69.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
23.38%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$731
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$377

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$30.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.25
👩‍⚕️ Doctor's visit
$12.9
💇 Haircut, simple
$1.72
👖 Brand Jeans
$25.6
👟 Brand Sneakers
$57
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$90.2
🏫 International Primary School, 1 year
$5076