Skip to content

Cost of Living in Jersey | United Kingdom

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$2151
$4690
🛋️ Without rent
$669
$2334
🏨 Rent & Utilities
$1482
$2357
🍽️ Food
$477
$1236
🚐 Transport
$66.2
$180
💳 Monthly salary after tax
$3871
🏙️ Population
106k

The cost of living in Jersey is $2151, which is 1.25 times more expensive than the average in the United Kingdom. Jersey ranked 3rd most expensive and 8th best state to live in the United Kingdom.

The average salary after taxes in Jersey is $3871, which is enough to cover living expenses for 1.8 months.

Discover best cities to live in Jersey.

Cost of living in Jersey infographic

Cost of living by city in Jersey

Prices in Jersey

We calculate prices for Jersey as a weighted mean for the population of 1 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$18.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$55.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.35
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.34
☕ Cappuccino
$3.96
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.87

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.49
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.69
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.58
🥚 Eggs, x12
$4.56
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.27
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.55
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.46
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.09
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.19
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.52
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.82
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.57
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.72
🚬 Cigarette pack
$11.3
💊 Cold medicince, 1 week
$6.99
🧴 Hair Shampoo
$4.07
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.5
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.26

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.55
🎟️ Monthly ticket local transport
$60.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$21.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.44

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1670
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1243
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2373
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2086
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$113
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$173
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$40.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.01%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$8089
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$7942

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$51.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.3
👩‍⚕️ Doctor's visit
$52.8
💇 Haircut, simple
$13.6
👖 Brand Jeans
$80.8
👟 Brand Sneakers
$88.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1838
🏫 International Primary School, 1 year
$7062

Cost of living in other states