Skip to content

Cost of Living in French Polynesia | France

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1558
$3682
🛋️ Without rent
$754
$2136
🏨 Rent & Utilities
$804
$1547
🍽️ Food
$567
$1468
🚐 Transport
$60.7
$169
💳 Monthly salary after tax
$1912
🏙️ Population
276k

The cost of living in French Polynesia is $1558, which is 1.15 times more expensive than the average in France. French Polynesia ranked 4th most expensive and 16th best state to live in France.

The average salary after taxes in French Polynesia is $1912, which is enough to cover living expenses for 1.2 months.

Discover best cities to live in French Polynesia.

Cost of living in French Polynesia infographic

Cost of living by city in French Polynesia

Prices in French Polynesia

We calculate prices for French Polynesia as a weighted mean for the population of 3 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$17.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$53.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.83
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.58
☕ Cappuccino
$2.97
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.97

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.29
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.5
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.56
🥚 Eggs, x12
$4.26
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$18.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$13.7
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$17.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.93
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$3.04
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.17
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$6.09
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.44
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.95
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.99
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.53
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$17.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.56
🚬 Cigarette pack
$12.1
💊 Cold medicince, 1 week
$8.13
🧴 Hair Shampoo
$4.16
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.16
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.46

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.63
🎟️ Monthly ticket local transport
$42.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$23.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.3

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$749
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$546
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1684
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1152
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$130
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$200
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$87.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.76%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4453
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3726

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$55
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$30
💇 Haircut, simple
$18.2
👖 Brand Jeans
$88.6
👟 Brand Sneakers
$97.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$377
🏫 International Primary School, 1 year
$950

Cost of living in other states