Skip to content

Cost of Living in Ile-de-France | France

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1738
$4251
🛋️ Without rent
$777
$2431
🏨 Rent & Utilities
$961
$1820
🍽️ Food
$504
$1302
🚐 Transport
$145
$381
💳 Monthly salary after tax
$2501
🏙️ Population
12.2M

The cost of living in Ile-de-France is $1738, which is 1.28 times more expensive than the average in France. Ile-de-France ranked 2nd most expensive and 2nd best state to live in France.

The average salary after taxes in Ile-de-France is $2501, which is enough to cover living expenses for 1.4 months.

Discover best cities to live in Ile-de-France.

Cost of living in Ile-de-France infographic

Prices in Ile-de-France

We calculate prices for Ile-de-France as a weighted mean for the population of 27 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$15
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.52
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.89
☕ Cappuccino
$3.83
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$3.08

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.27
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.68
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.97
🥚 Eggs, x12
$4.03
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$16.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$12.3
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$20.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.96
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.38
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.91
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.28
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.16
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.53
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.72
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.42
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.56
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.1
🚬 Cigarette pack
$10.6
💊 Cold medicince, 1 week
$6.87
🧴 Hair Shampoo
$4.35
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.22
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.48

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.09
🎟️ Monthly ticket local transport
$77.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.6
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.69

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1047
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$768
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2068
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1513
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$107
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$166
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$30.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.52%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$9895
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$7398

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$43.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$27.9
💇 Haircut, simple
$22.8
👖 Brand Jeans
$95.6
👟 Brand Sneakers
$105
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$848
🏫 International Primary School, 1 year
$13750

Cost of living in other states