Cost of Living in Bielefeld

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1603
$3683
🛋️ Without rent
$648
$1975
🏨 Rent & Utilities
$955
$1708
🍽️ Food
$385
$1022
🚐 Transport
$136
$363
💳 Monthly salary after tax
$2550
😀 Quality of life
72
🏙️ Population
334K

The average cost of living in Bielefeld is $1603, which is in the top 26% of the most expensive cities in the world, ranked 2401st out of 9294 in our global list, 7th out of 662 in Germany, and 2nd out of 201 in North Rhine-Westphalia.

The median after-tax salary is $2550, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 1619th (TOP 17%) in the list of best places to live in the world and 282nd best city to live in Germany, and 112th most liveable city in North Rhine-Westphalia. With an estimated population of 334K, Bielefeld is the 18th largest city in Germany.

✈️ Closest airport 45 km Paderborn Lippstadt Airport
😷 Air quality Good 10.4 µg/m³
🎓 Best university rank 436 University of Bielefeld
Cost of living in Bielefeld infographic

Share this infographic!

Prices in Bielefeld

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$12.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$49.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.45
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.09
 Cappuccino
$3.14
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.09
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$424
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$810
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1701
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1307
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$193
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$294
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$28.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.87%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3571
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3181
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.93
🎟️ Monthly ticket local transport
$94.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$22.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.3
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.91
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.45
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.07
🥚 Eggs, x12
$2.45
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.8
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.34
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.89
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.83
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.47
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.85
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.31
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.56
🚬 Cigarette pack
$7.1
💊 Cold medicince, 1 week
$9.46
🧴 Hair Shampoo
$2.45
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.47
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.6
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$26.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$58.8
💇 Haircut, simple
$15.1
👖 Brand Jeans
$88.9
👟 Brand Sneakers
$85.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$264
🏫 International Primary School, 1 year
$10561

Bielefeld hotels map