Skip to content

Cost of Living in Mizoram | India

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$417
$783
🛋️ Without rent
$223
$613
🏨 Rent & Utilities
$194
$170
🍽️ Food
$160
$411
🚐 Transport
$24.6
$71.1
💳 Monthly salary after tax
$1193
🏙️ Population
1.1M

The cost of living in Mizoram is $417, which is 1.11 times more expensive than the average in India. Mizoram ranked 5th most expensive and 9th best state to live in India.

The average salary after taxes in Mizoram is $1193, which is enough to cover living expenses for 2.9 months.

Discover best cities to live in Mizoram.

Cost of living in Mizoram infographic

Cost of living by city in Mizoram

Prices in Mizoram

We calculate prices for Mizoram as a weighted mean for the population of 1 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$1.36
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$7.78
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.71
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.34
☕ Cappuccino
$1.19
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.73

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.06
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.92
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.92
🥚 Eggs, x12
$1.13
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.41
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.8
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.71
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.99
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.08
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.83
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.8
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.27
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.08
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.22
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.27
🚬 Cigarette pack
$2.02
💊 Cold medicince, 1 week
$1.25
🧴 Hair Shampoo
$1.33
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.04
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.34

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.47
🎟️ Monthly ticket local transport
$6.16
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.01
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.87

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$270
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$106
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$162
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$75.9
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$41.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$63.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$13.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.97%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$839
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$480

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$8.53
💇 Haircut, simple
$2.45
👖 Brand Jeans
$24.4
👟 Brand Sneakers
$50.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$19.9
🏫 International Primary School, 1 year
$483

Cost of living in other states