Skip to content

Cost of Living in Rajasthan | India

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$345
$848
🛋️ Without rent
$215
$608
🏨 Rent & Utilities
$130
$240
🍽️ Food
$143
$366
🚐 Transport
$31.7
$88.1
💳 Monthly salary after tax
$395
🏙️ Population
68.5M

The cost of living in Rajasthan is $345, which is 1.09 times less expensive than the average in India. Rajasthan ranked 19th most expensive and 14th best state to live in India.

The average salary after taxes in Rajasthan is $395, which is enough to cover living expenses for 1.1 months.

Discover best cities to live in Rajasthan.

Cost of living in Rajasthan infographic

Prices in Rajasthan

We calculate prices for Rajasthan as a weighted mean for the population of 10 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.37
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$9.18
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.51
☕ Cappuccino
$1.79
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.46

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.61
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.42
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🥚 Eggs, x12
$0.9
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.23
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.35
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.22
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.55
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.49
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.47
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.28
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.36
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.26
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.03
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$9.27
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.38
🚬 Cigarette pack
$3.64
💊 Cold medicince, 1 week
$2.45
🧴 Hair Shampoo
$2.69
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.45
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.86

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.28
🎟️ Monthly ticket local transport
$9.66
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.45
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$133
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$79
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$262
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$168
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$25.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$39
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$14.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
10.06%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$936
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$471

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$19.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.27
👩‍⚕️ Doctor's visit
$7.95
💇 Haircut, simple
$2.49
👖 Brand Jeans
$32.6
👟 Brand Sneakers
$47.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$44.3
🏫 International Primary School, 1 year
$1402

Cost of living in other states