Cost of Living in Ngerulmud

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1162
$2758
🛋️ Without rent
$576
$1662
🏨 Rent & Utilities
$586
$1096
🍽️ Food
$433
$1119
🚐 Transport
$34.9
$96.8
💳 Monthly salary after tax
$721
😀 Quality of life
29
🏙️ Population
271

The average cost of living in Ngerulmud is $1162, which is close to the world's average cost of living, ranked 4121st out of 9294 in our global list and 2nd out of 2 in Palau.

The median after-tax salary is $721, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 8680th (TOP 93%) in the list of best places to live in the world and 2nd best city to live in Palau. With an estimated population of 271, Ngerulmud is the 2nd largest city in Palau.

✈️ Closest airport 17 km Babelthuap Airport
😷 Air quality Good 10.8 µg/m³
Cost of living in Ngerulmud infographic

Share this infographic!

Prices in Ngerulmud

Prices for goods and services in Ngerulmud are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$10.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$52.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.96
 Cappuccino
$5.02
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.26
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$481
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$364
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1074
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$797
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$80.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$124
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$119
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.6%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1685
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1323
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.77
🎟️ Monthly ticket local transport
$26.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$8.82
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.19
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.69
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.02
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2
🥚 Eggs, x12
$4.59
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$21.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.51
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.92
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.26
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.41
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.93
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.1
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.92
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.53
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$3.42
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$22
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.32
🚬 Cigarette pack
$7.93
💊 Cold medicince, 1 week
$6.26
🧴 Hair Shampoo
$3.71
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.61
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.96
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$69.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.31
👩‍⚕️ Doctor's visit
$49.6
💇 Haircut, simple
$5.55
👖 Brand Jeans
$54
👟 Brand Sneakers
$122
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$220
🏫 International Primary School, 1 year
$4868

Ngerulmud hotels map