Cost of Living in Calbayog

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$450
$1096
🛋️ Without rent
$263
$777
🏨 Rent & Utilities
$187
$319
🍽️ Food
$183
$483
🚐 Transport
$30.4
$83.5
💳 Monthly salary after tax
$295
😀 Quality of life
33
🏙️ Population
187K

The average cost of living in Calbayog is $450, which is in the top 6% of the least expensive cities in the world, ranked 8781st out of 9294 in our global list and 75th out of 86 in the Philippines.

The median after-tax salary is $295, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 7989th (TOP 86%) in the list of best places to live in the world and 72nd best city to live in the Philippines. With an estimated population of 187K, Calbayog is the 77th largest city in the Philippines.

✈️ Closest airport 6 km Calbayog Airport
😷 Air quality Moderate 14.6 µg/m³
Cost of living in Calbayog infographic

Share this infographic!

Prices in Calbayog

Prices for goods and services in Calbayog are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.45
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$19.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$2.14
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.41
 Cappuccino
$2.14
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.44
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$159
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$96.1
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$340
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$187
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$43.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$67.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$34.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.07%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$563
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$543
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.44
🎟️ Monthly ticket local transport
$21.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.1
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.5
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.33
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.42
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.95
🥚 Eggs, x12
$2.05
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.93
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.84
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.71
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.78
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.18
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.38
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.37
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.73
🚬 Cigarette pack
$4.31
💊 Cold medicince, 1 week
$3.62
🧴 Hair Shampoo
$3.05
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.35
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.59
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$26.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.32
👩‍⚕️ Doctor's visit
$13.6
💇 Haircut, simple
$3.62
👖 Brand Jeans
$35.7
👟 Brand Sneakers
$40.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$62.2
🏫 International Primary School, 1 year
$4124

Cost of living in other countries

Cost of living