Cost of Living in Ulyanovsk

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$522
$1360
🛋️ Without rent
$302
$956
🏨 Rent & Utilities
$220
$405
🍽️ Food
$195
$521
🚐 Transport
$27.6
$73.1
💳 Monthly salary after tax
$340
😀 Quality of life
36
🏙️ Population
625K

The average cost of living in Ulyanovsk is $522, which is in the top 11% of the least expensive cities in the world, ranked 8294th out of 9294 in our global list and 51st out of 122 in Russia.

The median after-tax salary is $340, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 7718th (TOP 83%) in the list of best places to live in the world and 59th best city to live in Russia. With an estimated population of 625K, Ulyanovsk is the 22nd largest city in Russia.

✈️ Closest airport 11 km Ulyanovsk Baratayevka Airport
😷 Air quality Moderate 19.1 µg/m³
🎓 Best university rank 4036 Ulyanovsk State University
Cost of living in Ulyanovsk infographic

Share this infographic!

Prices in Ulyanovsk

Prices for goods and services in Ulyanovsk are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$5.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$28.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.32
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.32
 Cappuccino
$1.64
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.85
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$221
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$135
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$473
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$262
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$61.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$94.8
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$5.96
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.76%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$916
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$693
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.33
🎟️ Monthly ticket local transport
$15.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.93
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.55
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.73
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.47
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.99
🥚 Eggs, x12
$0.95
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.25
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.29
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.41
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.31
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.15
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.24
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.41
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.33
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.3
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.46
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.66
🚬 Cigarette pack
$2.29
💊 Cold medicince, 1 week
$4.01
🧴 Hair Shampoo
$2.64
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.82
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.25
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$26.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.86
👩‍⚕️ Doctor's visit
$12.3
💇 Haircut, simple
$3.73
👖 Brand Jeans
$85.3
👟 Brand Sneakers
$102
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$174
🏫 International Primary School, 1 year
$6556

Cost of living in other countries

Cost of living