Cost of Living in Manase

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1013
$2104
🛋️ Without rent
$439
$1221
🏨 Rent & Utilities
$574
$883
🍽️ Food
$330
$850
🚐 Transport
$35.9
$102
💳 Monthly salary after tax
$389
😀 Quality of life
24
🏙️ Population
161

The average cost of living in Manase is $1013, which is close to the world's average cost of living, ranked 5334th out of 9294 in our global list and 2nd out of 2 in Samoa.

The median after-tax salary is $389, which is enough to cover living expenses for 0.4 months. Ranked 8882nd (TOP 96%) in the list of best places to live in the world and 2nd best city to live in Samoa. With an estimated population of 161, Manase is the 2nd largest city in Samoa.

Why living in Manase costs 2.6 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Manase for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport 59 km Faleolo International Airport
😷 Air quality Excellent 7.9 µg/m³
Cost of living in Manase infographic

Share this infographic!

Prices in Manase

Prices for goods and services in Manase are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$5.13
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$33.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.68
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.76
 Cappuccino
$3.65
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.42
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1003
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$281
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$923
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$661
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$39.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$60.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$110
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.69%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1068
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$691
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.19
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.02
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.12
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.21
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🥚 Eggs, x12
$2.71
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$16.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.9
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.74
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.45
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.46
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.42
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.18
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.71
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.86
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.99
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.32
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$9.19
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.12
🚬 Cigarette pack
$5.5
💊 Cold medicince, 1 week
$3.95
🧴 Hair Shampoo
$2.87
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.42
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.22
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$50
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$21.4
💇 Haircut, simple
$4.52
👖 Brand Jeans
$49.7
👟 Brand Sneakers
$74.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$76.9
🏫 International Primary School, 1 year
$2213

Manase hotels map