Skip to content

Cost of Living in Tunisia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$416
$1014
🛋️ Without rent
$241
$704
🏨 Rent & Utilities
$174
$310
🍽️ Food
$154
$398
🚐 Transport
$26.6
$73.2
💳 Monthly salary after tax
$299
💸 GDP per capita
$3448
🏙️ Population
11.6M

The cost of living in Tunisia is $416, which is 1.77 times less expensive than the world average. Tunisia ranked 192nd out of 197 countries by cost of living and the 75th best country to live in.

The average salary after taxes in Tunisia is $299, which is enough to cover living expenses for 0.7 months.

Discover best places to live in Tunisia.

Cost of living in Tunisia infographic
Your current city
Compare with
$ USD
Monthly salary after tax

To maintain the standard of living with a salary of $1000 in Tunis, you will need $769 a month in Sfax - the cost of living in Tunis is 1.3 times higher than in Sfax.

Prices in Tunisia

We calculate prices for Tunisia as a population-weighted mean of 10 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.83
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.29
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.66
☕ Cappuccino
$0.94
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.54

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.44
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.2
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
🥚 Eggs, x12
$1.02
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.71
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.15
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.85
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.36
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.51
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.17
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.91
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.53
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.88
🚬 Cigarette pack
$2.31
💊 Cold medicince, 1 week
$1.67
🧴 Hair Shampoo
$2.33
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.88
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.91

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.25
🎟️ Monthly ticket local transport
$11.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.7

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$181
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$117
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$350
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$226
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$27.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$41.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.04%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$858
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$618

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$23
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.68
👩‍⚕️ Doctor's visit
$15.1
💇 Haircut, simple
$2.51
👖 Brand Jeans
$43.3
👟 Brand Sneakers
$84.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$74.7
🏫 International Primary School, 1 year
$1997