Skip to content

Cost of Living in Belarus

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$510
$1365
🛋️ Without rent
$296
$988
🏨 Rent & Utilities
$214
$377
🍽️ Food
$204
$540
🚐 Transport
$32
$86.8
💳 Monthly salary after tax
$382
💸 GDP per capita
$6290
🏙️ Population
9.41M

The cost of living in Belarus is $510, which is 1.44 times less expensive than the world average. Belarus ranked 175th out of 197 countries by cost of living and the 59th best country to live in.

The average salary after taxes in Belarus is $382, which is enough to cover living expenses for 0.7 months.

Discover best places to live in Belarus.

As a Belarus citizen and web developer, I want to support the protest spirit of the Belarussian movement against Lukashenko's tyranny and violence by starting the "Change Belarus Flag" initiative - let's change the old red-green flags and icons we use in our projects taxonomies to the new white-red-white flags.

Cost of living in Belarus infographic
Your current city
Compare with
$ USD
Monthly salary after tax

To maintain the standard of living with a salary of $1000 in Minsk, you will need $518 a month in Gomel - the cost of living in Minsk is 1.93 times higher than in Gomel.

Prices in Belarus

We calculate prices for Belarus as a population-weighted mean of 10 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$7.11
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$23
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.05
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.67
☕ Cappuccino
$1.47
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.67

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.67
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.5
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.87
🥚 Eggs, x12
$1.17
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.53
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.13
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.79
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.07
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.28
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.58
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.77
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.43
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.6
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.41
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.84
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.58
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.81
🚬 Cigarette pack
$1.44
💊 Cold medicince, 1 week
$4.78
🧴 Hair Shampoo
$2.23
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.03
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.3

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.28
🎟️ Monthly ticket local transport
$13.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.63
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.7

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$247
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$156
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$444
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$290
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$29.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$45.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$11.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
14.27%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1240
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$922

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$26.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.49
👩‍⚕️ Doctor's visit
$9.8
💇 Haircut, simple
$4.56
👖 Brand Jeans
$50.9
👟 Brand Sneakers
$77.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$466
🏫 International Primary School, 1 year
$5857