Cost of Living in Barysaw | Belarus

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$406
$1415
🛋️ Without rent
$266
$935
🏨 Rent & Utilities
$140
$481
🍽️ Food
$203
$541
🚐 Transport
$16.1
$42.2
💳 Monthly salary after tax
$200
🏙️ Population
141k

The average cost of living in Barysaw is $406, which is in the top 6% of the least expensive cities in the world, ranked 8719th out of 9294 in our global list and 6th out of 10 in Belarus.

The median after-tax salary is $200, which is enough to cover living expenses for 0.5 months. Ranked 7519th (TOP 81%) in the list of best places to live in the world and 9th best city to live in Belarus. With an estimated population of 141k, Barysaw is the 9th largest city in Belarus.

✈️ Closest airport49 kmMinsk National Airport
😷 Air qualityModerate13.6 µg/m³
Cost of living in Barysaw infographic

Share this infographic!

Prices in Barysaw

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$6.07
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$24.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.91
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.5
☕ Cappuccino
$1.13
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.67

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$219
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$72.9
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$989
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$286
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$28
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$43.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$10.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
20.66%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$893
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$778

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.25
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.98
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.71

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.62
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.5
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.83
🥚 Eggs, x12
$1.09
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.32
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.41
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.46
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.01
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.2
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.65
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.87
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.35
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.47
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.39
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.83
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.38
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.65
🚬 Cigarette pack
$1.22
💊 Cold medicince, 1 week
$5.08
🧴 Hair Shampoo
$2.02
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.03
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.17

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$8.61
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.28
👩‍⚕️ Doctor's visit
$7.85
💇 Haircut, simple
$3.92
👖 Brand Jeans
$30.8
👟 Brand Sneakers
$71.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$598
🏫 International Primary School, 1 year
$5591