Cost of Living in Siauliai

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$628
$1595
🛋️ Without rent
$366
$1132
🏨 Rent & Utilities
$261
$463
🍽️ Food
$252
$680
🚐 Transport
$28.1
$75.8
💳 Monthly salary after tax
$905
😀 Quality of life
53
🏙️ Population
102K

The average cost of living in Siauliai is $628, which is in the top 21% of the least expensive cities in the world, ranked 7317th out of 9294 in our global list and 10th out of 10 in Lithuania.

The median after-tax salary is $905, which is enough to cover living expenses for 1.4 months. Ranked 6011th (TOP 65%) in the list of best places to live in the world and 8th best city to live in Lithuania. With an estimated population of 102K, Siauliai is the 4th largest city in Lithuania.

✈️ Closest airport 6 km Siauliai International Airport
😷 Air quality Good 10.4 µg/m³
🎓 Best university rank 4234 Siauliai University
Cost of living in Siauliai infographic

Share this infographic!

Prices in Siauliai

Prices for goods and services in Siauliai are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$5.13
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$27
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.07
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.29
 Cappuccino
$2.16
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.2
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$236
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$154
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$408
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$308
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$125
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$9.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.38%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1433
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1005
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.01
🎟️ Monthly ticket local transport
$28.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.24
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.66
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.91
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.01
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.53
🥚 Eggs, x12
$1.54
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.32
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.69
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.31
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.98
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.59
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.82
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.46
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.35
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.33
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.75
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.14
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.06
🚬 Cigarette pack
$4.22
💊 Cold medicince, 1 week
$8.65
🧴 Hair Shampoo
$4.34
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.42
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.34
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.91
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.6
💇 Haircut, simple
$12.3
👖 Brand Jeans
$72.2
👟 Brand Sneakers
$41.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$199
🏫 International Primary School, 1 year
$5139

Siauliai hotels map