Skip to content

Cost of Living in Prijedor | Bosnia and Herzegovina

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$420
$1013
🛋️ Without rent
$244
$731
🏨 Rent & Utilities
$176
$283
🍽️ Food
$171
$464
🚐 Transport
$23.2
$61.3
💳 Monthly salary after tax
$518
🏙️ Population
89.4k

The average cost of living in Prijedor is $420, which is in the top 6% of the least expensive cities in the world, ranked 8651st out of 9294 in our global list and 10th out of 10 in Bosnia and Herzegovina.

The median after-tax salary is $518, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 7640th (TOP 83%) in the list of best places to live in the world and 7th best city to live in Bosnia and Herzegovina. With an estimated population of 89.4k, Prijedor is the 7th largest city in Bosnia and Herzegovina.

✈️ Closest airport47 kmBanja Luka International Airport
😷 Air qualityModerate35 µg/m³
🎓 Best university rank14827College of Medicine of Prijedor
Cost of living in Prijedor infographic

Prices in Prijedor

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.86
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$17.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.73
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.16
☕ Cappuccino
$0.89
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.29

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.72
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.52
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.84
🥚 Eggs, x12
$1.33
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.48
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.87
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.48
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.86
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.96
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.16
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.86
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.37
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.41
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.06
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.54
🚬 Cigarette pack
$3
💊 Cold medicince, 1 week
$6.05
🧴 Hair Shampoo
$2.87
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.05
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.72

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.01
🎟️ Monthly ticket local transport
$27.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.72
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.2

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$129
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$78.1
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$229
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$144
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$63.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$98
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$23.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.71%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$755
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$550

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$13.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.31
👩‍⚕️ Doctor's visit
$21.4
💇 Haircut, simple
$3.26
👖 Brand Jeans
$34.7
👟 Brand Sneakers
$62.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$108
🏫 International Primary School, 1 year
$1160