Cost of Living in Marseille

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1365
$3447
🛋️ Without rent
$743
$2348
🏨 Rent & Utilities
$622
$1099
🍽️ Food
$475
$1247
🚐 Transport
$156
$434
💳 Monthly salary after tax
$2577
😀 Quality of life
87
🏙️ Population
871K

The average cost of living in Marseille is $1365, which is in the top 32% of the most expensive cities in the world, ranked 3004th out of 9294 in our global list, 31st out of 151 in France, and 5th out of 10 in Provence-Alpes-Cote d'Azur.

The median after-tax salary is $2577, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 164th (TOP 2%) in the list of best places to live in the world and 4th best city to live in France, and 1st most liveable city in Provence-Alpes-Cote d'Azur. With an estimated population of 871K, Marseille is the 2nd largest city in France.

✈️ Closest airport 20 km Marseille Provence Airport
😷 Air quality Good 10.1 µg/m³
🎓 Best university rank 353 University of Aix-Marseilles
Cost of living in Marseille infographic

Share this infographic!

Prices in Marseille

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$13
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$52.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.25
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.62
 Cappuccino
$3.35
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.13
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$638
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$487
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1235
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$884
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$75.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$117
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$28.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.74%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4962
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3550
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.93
🎟️ Monthly ticket local transport
$48.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$24.5
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.79
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.17
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.55
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
🥚 Eggs, x12
$3.86
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.2
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.7
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$27.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.85
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.76
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.53
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.78
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.12
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.05
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.4
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.09
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.67
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.15
🚬 Cigarette pack
$9.2
💊 Cold medicince, 1 week
$10.4
🧴 Hair Shampoo
$3.98
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.89
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.53
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$32.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$26
💇 Haircut, simple
$18.5
👖 Brand Jeans
$79.5
👟 Brand Sneakers
$95.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$811
🏫 International Primary School, 1 year
$11444

Marseille hotels map

Marseille Cost of Living comparison