Cost of Living in Miramas

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1463
$3563
🛋️ Without rent
$691
$2120
🏨 Rent & Utilities
$772
$1443
🍽️ Food
$519
$1351
🚐 Transport
$57.1
$158
💳 Monthly salary after tax
$3106
😀 Quality of life
67
🏙️ Population
26.4K

The average cost of living in Miramas is $1463, which is in the top 38% of the most expensive cities in the world, ranked 3550th out of 9294 in our global list, 60th out of 151 in France, and 6th out of 10 in Provence-Alpes-Cote d'Azur.

The median after-tax salary is $3106, which is enough to cover living expenses for 2.1 months. Ranked 3594th (TOP 39%) in the list of best places to live in the world and 59th best city to live in France, and 7th most liveable city in Provence-Alpes-Cote d'Azur. With an estimated population of 26.4K, Miramas is the 133rd largest city in France.

✈️ Closest airport 9 km Istres Le Tube Air Base
😷 Air quality Moderate 12.3 µg/m³
Cost of living in Miramas infographic

Share this infographic!

Prices in Miramas

Prices for goods and services in Miramas are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$15.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$54
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10.8
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.46
 Cappuccino
$3.56
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.67
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$761
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$598
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1395
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1209
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$104
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$160
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$37.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.48%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5714
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$4733
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.68
🎟️ Monthly ticket local transport
$44.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$18.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.19
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.29
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.67
🥚 Eggs, x12
$4.26
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$21.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$12.1
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$18.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.72
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.99
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.68
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.95
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.5
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.1
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.73
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.45
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.48
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.58
🚬 Cigarette pack
$11.8
💊 Cold medicince, 1 week
$9.69
🧴 Hair Shampoo
$4.15
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.1
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.42
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$27
💇 Haircut, simple
$18.9
👖 Brand Jeans
$86
👟 Brand Sneakers
$82.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$703
🏫 International Primary School, 1 year
$7568

Cost of living in other countries

Cost of living