Cost of Living in Narbonne

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$984
$2511
🛋️ Without rent
$561
$1753
🏨 Rent & Utilities
$423
$758
🍽️ Food
$408
$1062
🚐 Transport
$52.8
$144
💳 Monthly salary after tax
$2221
😀 Quality of life
63
🏙️ Population
55.5K

The average cost of living in Narbonne is $984, which is close to the world's average cost of living, ranked 5415th out of 9294 in our global list, 147th out of 151 in France, and 9th out of 9 in Occitanie.

The median after-tax salary is $2221, which is enough to cover living expenses for 2.3 months. Ranked 4563rd (TOP 49%) in the list of best places to live in the world and 83rd best city to live in France, and 5th most liveable city in Occitanie. With an estimated population of 55.5K, Narbonne is the 82nd largest city in France.

✈️ Closest airport 32 km Beziers-Vias Airport
😷 Air quality Excellent 8.3 µg/m³
Cost of living in Narbonne infographic

Share this infographic!

Prices in Narbonne

Prices for goods and services in Narbonne are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$12.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$30
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10.1
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.87
 Cappuccino
$2.59
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.39
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$325
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$288
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$626
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$571
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$93.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$142
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$33.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.6%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4611
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3517
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.69
🎟️ Monthly ticket local transport
$46.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.4
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.41
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.76
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.97
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.96
🥚 Eggs, x12
$3.2
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.95
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.77
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.07
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.8
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.95
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.05
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.14
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.57
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.27
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.11
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.61
🚬 Cigarette pack
$10.3
💊 Cold medicince, 1 week
$7.53
🧴 Hair Shampoo
$3.76
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.99
👄 Toothpaste, 1 tube
$2
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$11.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.95
👩‍⚕️ Doctor's visit
$25.8
💇 Haircut, simple
$16.6
👖 Brand Jeans
$77.4
👟 Brand Sneakers
$86.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$583
🏫 International Primary School, 1 year
$7889

Narbonne hotels map