Cost of Living in Cordoba, Spain

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$993
$2300
🛋️ Without rent
$478
$1500
🏨 Rent & Utilities
$515
$800
🍽️ Food
$315
$819
🚐 Transport
$64.3
$175
💳 Monthly salary after tax
$1276
🏙️ Population
326K

The average cost of living in Cordoba is $993, which is close to the world's average cost of living, ranked 5521st out of 9294 in our global list and 132nd out of 153 in Spain.

The median after-tax salary is $1276, which is enough to cover living expenses for 1.3 months. Ranked 927th (TOP 10%) in the list of best places to live in the world and 30th best city to live in Spain. With an estimated population of 326K, Cordoba is the 13th largest city in Spain.

✈️ Closest airport9 kmCordoba Airport
😷 Air qualityGood10.1 µg/m³
🎓 Best university rank716University of Cordoba
Cost of living in Cordoba infographic

Share this infographic!

Prices in Cordoba

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$10.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$29.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.64
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.3
☕ Cappuccino
$1.98
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$500
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$368
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$926
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$561
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$127
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$39.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.51%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1371
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1002

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.53
🎟️ Monthly ticket local transport
$37.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$10.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.55

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.88
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.99
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🥚 Eggs, x12
$2.43
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.21
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.48
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.7
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.19
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.86
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.74
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.59
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.72
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.67
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.89
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1
🚬 Cigarette pack
$5.93
💊 Cold medicince, 1 week
$4.76
🧴 Hair Shampoo
$3.11
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.72
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.22

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$33.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.46
👩‍⚕️ Doctor's visit
$47.1
💇 Haircut, simple
$8.08
👖 Brand Jeans
$69.1
👟 Brand Sneakers
$73.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$447
🏫 International Primary School, 1 year
$7709