Cost of Living in Sintra

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1463
$3487
🛋️ Without rent
$562
$1783
🏨 Rent & Utilities
$902
$1704
🍽️ Food
$363
$962
🚐 Transport
$73.6
$199
💳 Monthly salary after tax
$1314
😀 Quality of life
66
🏙️ Population
378K

The average cost of living in Sintra is $1463, which is in the top 38% of the most expensive cities in the world, ranked 3547th out of 9294 in our global list and 7th out of 124 in Portugal.

The median after-tax salary is $1314, which is enough to cover living expenses for 0.9 months. Ranked 4024th (TOP 43%) in the list of best places to live in the world and 23rd best city to live in Portugal. With an estimated population of 378K, Sintra is the 2nd largest city in Portugal.

✈️ Closest airport 6 km Sintra Air Base
😷 Air quality Excellent 9 µg/m³
🎓 Best university rank 235 University of Lisbon
Cost of living in Sintra infographic

Share this infographic!

Prices in Sintra

Prices for goods and services in Sintra are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$11.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$40.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.48
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.26
 Cappuccino
$1.82
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.75
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$952
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$728
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1864
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1444
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$85.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$132
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$43.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.54%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4202
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3089
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.2
🎟️ Monthly ticket local transport
$42
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$9.63
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.94
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.49
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🥚 Eggs, x12
$2.99
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.18
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.15
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.35
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.77
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.18
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.8
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.48
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.06
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.17
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.29
🚬 Cigarette pack
$5.51
💊 Cold medicince, 1 week
$7.68
🧴 Hair Shampoo
$5.21
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.82
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.64
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$41.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$7.84
👩‍⚕️ Doctor's visit
$76.5
💇 Haircut, simple
$17.2
👖 Brand Jeans
$72.5
👟 Brand Sneakers
$81.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$450
🏫 International Primary School, 1 year
$9606

Cost of living in other countries

Cost of living