Cost of Living in Seixal

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1290
$2980
🛋️ Without rent
$542
$1683
🏨 Rent & Utilities
$748
$1297
🍽️ Food
$360
$958
🚐 Transport
$48.1
$130
💳 Monthly salary after tax
$1786
😀 Quality of life
68
🏙️ Population
158K

The average cost of living in Seixal is $1290, which is close to the world's average cost of living, ranked 4199th out of 9294 in our global list and 41st out of 124 in Portugal.

The median after-tax salary is $1786, which is enough to cover living expenses for 1.4 months. Ranked 3421st (TOP 37%) in the list of best places to live in the world and 18th best city to live in Portugal. With an estimated population of 158K, Seixal is the 13th largest city in Portugal.

✈️ Closest airport 9 km Montijo Air Base
😷 Air quality Excellent 7.6 µg/m³
🎓 Best university rank 235 University of Lisbon
Cost of living in Seixal infographic

Share this infographic!

Prices in Seixal

Prices for goods and services in Seixal are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$10.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$43
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.58
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.44
 Cappuccino
$1.76
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.84
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$773
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$578
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1302
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1072
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$88.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$136
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$42.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.2%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2166
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1833
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.02
🎟️ Monthly ticket local transport
$42.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$9.57
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.98
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.96
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.58
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.27
🥚 Eggs, x12
$3.06
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.73
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.99
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.84
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.44
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.64
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.6
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.3
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.22
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.43
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.35
🚬 Cigarette pack
$5.68
💊 Cold medicince, 1 week
$7.78
🧴 Hair Shampoo
$5.11
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.81
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.65
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$86.5
💇 Haircut, simple
$17.6
👖 Brand Jeans
$80
👟 Brand Sneakers
$84.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$362
🏫 International Primary School, 1 year
$5903

Cost of living in other countries

Cost of living