Cost of Living in Palapye

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$512
$1300
🛋️ Without rent
$297
$907
🏨 Rent & Utilities
$215
$393
🍽️ Food
$198
$537
🚐 Transport
$40.5
$115
💳 Monthly salary after tax
$1196
😀 Quality of life
36
🏙️ Population
36.2K

The average cost of living in Palapye is $512, which is in the top 9% of the least expensive cities in the world, ranked 8446th out of 9294 in our global list and 8th out of 8 in Botswana.

The median after-tax salary is $1196, which is enough to cover living expenses for 2.3 months. Ranked 7640th (TOP 82%) in the list of best places to live in the world and 3rd best city to live in Botswana. With an estimated population of 36.2K, Palapye is the 7th largest city in Botswana.

✈️ Closest airport 90 km Selebi Phikwe Airport
😷 Air quality Moderate 22.3 µg/m³
🎓 Best university rank 5588 Botswana International University of Science and Technology
Cost of living in Palapye infographic

Share this infographic!

Prices in Palapye

Prices for goods and services in Palapye are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$1.47
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$13.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.88
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.88
 Cappuccino
$1.83
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.69
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$136
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$106
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$331
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$266
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$20.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$32
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$82.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.09%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3622
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$944
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.48
🎟️ Monthly ticket local transport
$22.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$18.1
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.92
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.05
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.59
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
🥚 Eggs, x12
$1.96
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.48
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.77
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$3.27
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.27
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.08
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.53
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.49
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.53
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.98
🚬 Cigarette pack
$2.96
💊 Cold medicince, 1 week
$7.25
🧴 Hair Shampoo
$4.45
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.71
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.2
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$23.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.88
👩‍⚕️ Doctor's visit
$18.8
💇 Haircut, simple
$6.4
👖 Brand Jeans
$34.1
👟 Brand Sneakers
$52.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$66.1
🏫 International Primary School, 1 year
$5344

Cost of living in other countries

Cost of living