Skip to content

Cost of Living in Kanye | Botswana

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$636
$1621
🛋️ Without rent
$385
$1123
🏨 Rent & Utilities
$251
$498
🍽️ Food
$278
$727
🚐 Transport
$36.4
$104
💳 Monthly salary after tax
$1039
🏙️ Population
46.8k

The average cost of living in Kanye is $636, which is in the top 29% of the least expensive cities in the world, ranked 6569th out of 9294 in our global list and 2nd out of 8 in Botswana.

The median after-tax salary is $1039, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 7440th (TOP 81%) in the list of best places to live in the world and 6th best city to live in Botswana. With an estimated population of 46.8k, Kanye is the 6th largest city in Botswana.

✈️ Closest airport75 kmSir Seretse Khama International Airport
😷 Air qualityModerate26.2 µg/m³
Cost of living in Kanye infographic

Prices in Kanye

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$10.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$34.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.08
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.63
☕ Cappuccino
$2.42
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.01

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.35
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.67
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.62
🥚 Eggs, x12
$2.44
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.08
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.24
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.54
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.2
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.89
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.35
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.03
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.71
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.57
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.52
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.64
🚬 Cigarette pack
$4.87
💊 Cold medicince, 1 week
$3.68
🧴 Hair Shampoo
$4.52
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.64
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.27

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$16.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.3
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$216
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$154
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$549
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$357
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$34.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$53.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$49.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
10.22%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1653
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$845

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$26.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.46
👩‍⚕️ Doctor's visit
$26
💇 Haircut, simple
$7.54
👖 Brand Jeans
$40.9
👟 Brand Sneakers
$65.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$96.4
🏫 International Primary School, 1 year
$4089