Skip to content

Cost of Living in Lobito | Angola

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$939
$2111
🛋️ Without rent
$408
$1279
🏨 Rent & Utilities
$531
$832
🍽️ Food
$299
$789
🚐 Transport
$36.4
$99.3
💳 Monthly salary after tax
$1463
🏙️ Population
324k

The average cost of living in Lobito is $939, which is close to the world's average cost of living, ranked 5536th out of 9294 in our global list and 7th out of 8 in Angola.

The median after-tax salary is $1463, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 7227th (TOP 78%) in the list of best places to live in the world and 3rd best city to live in Angola. With an estimated population of 324k, Lobito is the 5th largest city in Angola.

✈️ Closest airport14 kmCatumbela Airport
😷 Air qualityModerate20.7 µg/m³
🎓 Best university rank14043Katyavala Bwila University
Cost of living in Lobito infographic

Prices in Lobito

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.88
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$34.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.35
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.14
☕ Cappuccino
$2.91
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$3.5

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.56
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.26
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.26
🥚 Eggs, x12
$1.98
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$20.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.15
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.57
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.02
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.03
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.14
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.14
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.27
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$9.01
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1
🚬 Cigarette pack
$1.98
💊 Cold medicince, 1 week
$6.05
🧴 Hair Shampoo
$6.02
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.77
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.07

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.45
🎟️ Monthly ticket local transport
$20.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$8.79
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.31

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$576
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$355
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$610
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$661
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$95
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$144
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$36.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
22.18%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3917
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2745

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$33.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.18
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.7
💇 Haircut, simple
$4.47
👖 Brand Jeans
$45.3
👟 Brand Sneakers
$80.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$561
🏫 International Primary School, 1 year
$1885