Cost of Living in Enugu

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$558
$1308
🛋️ Without rent
$211
$638
🏨 Rent & Utilities
$348
$669
🍽️ Food
$145
$379
🚐 Transport
$39.5
$111
💳 Monthly salary after tax
$84.9
😀 Quality of life
16
🏙️ Population
716K

The average cost of living in Enugu is $558, which is in the top 14% of the least expensive cities in the world, ranked 7976th out of 9294 in our global list and 11th out of 33 in Nigeria.

The median after-tax salary is $84.9, which is enough to cover living expenses for 0.2 months. Ranked 9131st (TOP 98%) in the list of best places to live in the world and 8th best city to live in Nigeria. With an estimated population of 716K, Enugu is the 15th largest city in Nigeria.

Why living in Enugu costs 6.6 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Enugu for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport 8 km Akanu Ibiam International Airport
😷 Air quality Bad 38.6 µg/m³
🎓 Best university rank 4970 Enugu State University of Science and Technology
Cost of living in Enugu infographic

Share this infographic!

Prices in Enugu

Prices for goods and services in Enugu are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$1.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$11.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.22
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.47
 Cappuccino
$1.65
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.27
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$412
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$309
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$494
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$684
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$10.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$15.8
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.02
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
18.42%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$455
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$518
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.28
🎟️ Monthly ticket local transport
$10.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$8.44
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.2
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.45
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.77
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.18
🥚 Eggs, x12
$1.51
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.18
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$2.06
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.78
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.44
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.08
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.6
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.34
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.72
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$2.28
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.64
🚬 Cigarette pack
$0.84
💊 Cold medicince, 1 week
$1.63
🧴 Hair Shampoo
$1.21
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.41
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.39
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$7.13
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.44
👩‍⚕️ Doctor's visit
$6.04
💇 Haircut, simple
$1.55
👖 Brand Jeans
$11.5
👟 Brand Sneakers
$32
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$191
🏫 International Primary School, 1 year
$1877

Cost of living in other countries

Cost of living