Cost of Living in Oyo

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$646
$1609
🛋️ Without rent
$317
$890
🏨 Rent & Utilities
$329
$719
🍽️ Food
$230
$597
🚐 Transport
$45.4
$129
💳 Monthly salary after tax
$163
😀 Quality of life
18
🏙️ Population
387K

The average cost of living in Oyo is $646, which is in the top 23% of the least expensive cities in the world, ranked 7168th out of 9294 in our global list and 25th out of 33 in Nigeria.

The median after-tax salary is $163, which is enough to cover living expenses for 0.3 months. Ranked 9010th (TOP 97%) in the list of best places to live in the world and 5th best city to live in Nigeria. With an estimated population of 387K, Oyo is the 24th largest city in Nigeria.

Why living in Oyo costs 4 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Oyo for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport 53 km Ibadan Airport
😷 Air quality Moderate 24.6 µg/m³
🎓 Best university rank 6782 Ajayi Crowther University
Cost of living in Oyo infographic

Share this infographic!

Prices in Oyo

Prices for goods and services in Oyo are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$2.93
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$11.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.71
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.74
 Cappuccino
$1.6
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.32
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$323
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$239
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1037
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$534
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$33.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$51
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
19.88%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1629
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2030
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.35
🎟️ Monthly ticket local transport
$13.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$12.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.36
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.87
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.9
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
🥚 Eggs, x12
$1.44
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.37
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.79
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$2.47
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.3
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.07
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.94
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.93
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.31
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.02
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$22
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.01
🚬 Cigarette pack
$1.11
💊 Cold medicince, 1 week
$3.86
🧴 Hair Shampoo
$2.99
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.52
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.15
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$14
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.54
👩‍⚕️ Doctor's visit
$22.5
💇 Haircut, simple
$2.58
👖 Brand Jeans
$16.8
👟 Brand Sneakers
$44.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$58.3
🏫 International Primary School, 1 year
$1143

Oyo hotels map