Skip to content

Cost of Living in Lagos | Nigeria

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1036
$2825
🛋️ Without rent
$421
$1189
🏨 Rent & Utilities
$615
$1635
🍽️ Food
$242
$645
🚐 Transport
$118
$316
💳 Monthly salary after tax
$220
🏙️ Population
21.3M

The average cost of living in Lagos is $1036, which is close to the world's average cost of living, ranked 5312nd out of 9294 in our global list and 1st out of 33 in Nigeria.

The median after-tax salary is $220, which is enough to cover living expenses for 0.2 months. Ranked 8612nd (TOP 93%) in the list of best places to live in the world and 1st best city to live in Nigeria. With an estimated population of 21.3M, Lagos is the 1st largest city in Nigeria.

Why living in Lagos costs 4.7 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Lagos for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport17 kmMurtala Muhammed International Airport
😷 Air qualityModerate23.4 µg/m³
🎓 Best university rank2689University of Lagos
Cost of living in Lagos infographic

Prices in Lagos

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$1.67
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$31
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.93
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.77
☕ Cappuccino
$2.86
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.33

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.45
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.4
🥚 Eggs, x12
$1.51
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.44
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.3
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.08
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.01
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.39
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.89
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.7
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.11
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.29
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.79
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.08
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.83
🚬 Cigarette pack
$1.09
💊 Cold medicince, 1 week
$4.73
🧴 Hair Shampoo
$2.85
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.61
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.88

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.52
🎟️ Monthly ticket local transport
$30.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$10.5
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.37

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$706
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$521
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2233
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1404
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$15.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$23.8
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$41.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
17.55%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$918
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$328

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$38.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.49
👩‍⚕️ Doctor's visit
$20.9
💇 Haircut, simple
$7.13
👖 Brand Jeans
$19.3
👟 Brand Sneakers
$56.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$94.6
🏫 International Primary School, 1 year
$1633

Lagos Cost of Living comparison