Skip to content

Cost of Living in Abomey | Benin

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$586
$1521
🛋️ Without rent
$420
$1191
🏨 Rent & Utilities
$166
$330
🍽️ Food
$302
$790
🚐 Transport
$55.8
$160
💳 Monthly salary after tax
$326
🏙️ Population
82.2k

The average cost of living in Abomey is $586, which is in the top 23% of the least expensive cities in the world, ranked 7090th out of 9294 in our global list and 4th out of 4 in Benin.

The median after-tax salary is $326, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 8979th (TOP 97%) in the list of best places to live in the world and 3rd best city to live in Benin. With an estimated population of 82.2k, Abomey is the 3rd largest city in Benin.

Why living in Abomey is so expensive? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Abomey for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport102 kmCadjehoun Airport
😷 Air qualityModerate24.2 µg/m³
🎓 Best university rank15444National University of Sciences, Technologies, Engineering and Mathematics
Cost of living in Abomey infographic

Prices in Abomey

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.82
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$31.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$12.8
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.96
☕ Cappuccino
$2.42
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.84

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.72
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.42
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🥚 Eggs, x12
$1.84
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$2.69
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.74
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.31
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.13
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.73
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.78
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.19
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.71
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.57
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.77
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.93
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.83
🚬 Cigarette pack
$2.16
💊 Cold medicince, 1 week
$2.31
🧴 Hair Shampoo
$4.25
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.81
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.32

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.32
🎟️ Monthly ticket local transport
$25.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$27.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.91

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$170
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$97.3
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$421
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$226
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$17.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$27.5
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$37
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
13.09%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$929
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$486

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$40.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.03
👩‍⚕️ Doctor's visit
$25.3
💇 Haircut, simple
$9.39
👖 Brand Jeans
$34.1
👟 Brand Sneakers
$50.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$76.7
🏫 International Primary School, 1 year
$2947