Skip to content

Cost of Living in Cabinda | Angola

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$781
$1751
🛋️ Without rent
$415
$1295
🏨 Rent & Utilities
$366
$455
🍽️ Food
$303
$798
🚐 Transport
$37.3
$101
💳 Monthly salary after tax
$1484
🏙️ Population
378k

The average cost of living in Cabinda is $781, which is in the top 35% of the least expensive cities in the world, ranked 5951st out of 9294 in our global list and 8th out of 8 in Angola.

The median after-tax salary is $1484, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 7055th (TOP 76%) in the list of best places to live in the world and 2nd best city to live in Angola. With an estimated population of 378k, Cabinda is the 4th largest city in Angola.

✈️ Closest airport5 kmCabinda Airport
😷 Air qualityModerate24.5 µg/m³
🎓 Best university rank15850November 11 University
Cost of living in Cabinda infographic

Prices in Cabinda

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.66
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.65
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.16
☕ Cappuccino
$0.63
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$3.49

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.5
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.69
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
🥚 Eggs, x12
$0.79
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.01
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.42
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.24
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.59
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.07
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.93
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.16
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.12
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.57
🚬 Cigarette pack
$1.98
💊 Cold medicince, 1 week
$4.53
🧴 Hair Shampoo
$4.05
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.77
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.07

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.45
🎟️ Monthly ticket local transport
$20.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$8.83
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.11

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$584
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$245
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$415
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$385
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$32.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$32.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
22.11%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3909
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2789

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$33.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.63
👩‍⚕️ Doctor's visit
$30
💇 Haircut, simple
$4.5
👖 Brand Jeans
$58.5
👟 Brand Sneakers
$70.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$570
🏫 International Primary School, 1 year
$1870