Cost of Living in Mwene-Ditu

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$907
$2205
🛋️ Without rent
$467
$1310
🏨 Rent & Utilities
$439
$895
🍽️ Food
$345
$902
🚐 Transport
$57.4
$141
💳 Monthly salary after tax
$1185
😀 Quality of life
17
🏙️ Population
196K

The average cost of living in Mwene-Ditu is $907, which is in the top 37% of the least expensive cities in the world, ranked 5880th out of 9294 in our global list and 16th out of 25 in the DR Congo.

The median after-tax salary is $1185, which is enough to cover living expenses for 1.3 months. Ranked 9058th (TOP 97%) in the list of best places to live in the world and 16th best city to live in the DR Congo. With an estimated population of 196K, Mwene-Ditu is the 16th largest city in the DR Congo.

Why living in Mwene-Ditu is so expensive? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Mwene-Ditu for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport 99 km Mbuji Mayi Airport
😷 Air quality Moderate 18.8 µg/m³
Cost of living in Mwene-Ditu infographic

Share this infographic!

Prices in Mwene-Ditu

Prices for goods and services in Mwene-Ditu are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$9.68
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$50.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.88
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.75
 Cappuccino
$3.06
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.54
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$267
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$211
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1013
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$472
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$181
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$279
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$36.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
10.52%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$923
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$466
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.62
🎟️ Monthly ticket local transport
$83.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.9
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.31
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.38
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.43
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.64
🥚 Eggs, x12
$2.29
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.12
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.66
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.65
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.73
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.95
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.74
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.01
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.38
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.94
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$9.29
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.36
🚬 Cigarette pack
$4
💊 Cold medicince, 1 week
$3.42
🧴 Hair Shampoo
$3.56
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.57
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.12
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$51.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.97
👩‍⚕️ Doctor's visit
$42
💇 Haircut, simple
$4.56
👖 Brand Jeans
$22.7
👟 Brand Sneakers
$55.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$90
🏫 International Primary School, 1 year
$3692

Cost of living in other countries

Cost of living