Cost of Living in Teyateyaneng

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$579
$1453
🛋️ Without rent
$316
$876
🏨 Rent & Utilities
$263
$577
🍽️ Food
$240
$628
🚐 Transport
$21.6
$59.6
💳 Monthly salary after tax
$1171
😀 Quality of life
20
🏙️ Population
75.1K

The average cost of living in Teyateyaneng is $579, which is in the top 19% of the least expensive cities in the world, ranked 7563rd out of 9294 in our global list and 3rd out of 4 in Lesotho.

The median after-tax salary is $1171, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 8963rd (TOP 96%) in the list of best places to live in the world and 2nd best city to live in Lesotho. With an estimated population of 75.1K, Teyateyaneng is the 2nd largest city in Lesotho.

Why living in Teyateyaneng is so expensive? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Teyateyaneng for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport 39 km Moshoeshoe I International Airport
😷 Air quality Moderate 23.5 µg/m³
Cost of living in Teyateyaneng infographic

Share this infographic!

Prices in Teyateyaneng

Prices for goods and services in Teyateyaneng are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.04
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$24.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$12.2
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.91
 Cappuccino
$1.51
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.74
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$263
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$158
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$761
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$402
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$36.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$56.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$47
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.89%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$840
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$490
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.53
🎟️ Monthly ticket local transport
$17.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.81
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.06
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.8
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
🥚 Eggs, x12
$1.35
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.35
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.98
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.06
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.44
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.8
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.58
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.53
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.35
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.67
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.21
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.47
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.17
🚬 Cigarette pack
$2.36
💊 Cold medicince, 1 week
$3.14
🧴 Hair Shampoo
$2.76
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.47
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.07
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$25.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.54
👩‍⚕️ Doctor's visit
$18.6
💇 Haircut, simple
$4.02
👖 Brand Jeans
$39.1
👟 Brand Sneakers
$50.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$32.9
🏫 International Primary School, 1 year
$714

Teyateyaneng hotels map