Skip to content

Cost of Living in Manitoba | Canada

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1410
$3116
🛋️ Without rent
$652
$2009
🏨 Rent & Utilities
$758
$1107
🍽️ Food
$429
$1112
🚐 Transport
$109
$283
💳 Monthly salary after tax
$2211
🏙️ Population
1.34M

The cost of living in Manitoba is $1410, which is 1.1 times less expensive than the average in Canada. Manitoba ranked 6th most expensive and 5th best state to live in Canada.

The average salary after taxes in Manitoba is $2211, which is enough to cover living expenses for 1.6 months.

Discover best cities to live in Manitoba.

Cost of living in Manitoba infographic

Cost of living by city in Manitoba

Prices in Manitoba

We calculate prices for Manitoba as a weighted mean for the population of 2 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$9.05
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$44
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.71
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.29
☕ Cappuccino
$3.58
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.75

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.29
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.58
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.25
🥚 Eggs, x12
$2.36
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.14
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.17
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.33
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.81
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.42
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.81
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.06
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.1
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.42
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.71
🚬 Cigarette pack
$11.9
💊 Cold medicince, 1 week
$8.07
🧴 Hair Shampoo
$3.3
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.12
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.78

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.12
🎟️ Monthly ticket local transport
$68.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.76

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$700
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$601
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$978
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$909
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$86.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$134
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$50.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.44%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2024
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1915

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.36
👩‍⚕️ Doctor's visit
$72.7
💇 Haircut, simple
$14.2
👖 Brand Jeans
$44.2
👟 Brand Sneakers
$79.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$431
🏫 International Primary School, 1 year
$13170

Cost of living in other states