Cost of Living in Brandon, Manitoba

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1276
$2921
🛋️ Without rent
$607
$1894
🏨 Rent & Utilities
$670
$1027
🍽️ Food
$451
$1160
🚐 Transport
$47.6
$130
💳 Monthly salary after tax
$2835
🏙️ Population
48.9K

The average cost of living in Brandon is $1276, which is close to the world's average cost of living, ranked 3998th out of 9294 in our global list, 133rd out of 153 in Canada, and 2nd out of 2 in Manitoba.

The median after-tax salary is $2835, which is enough to cover living expenses for 2.2 months. Ranked 4299th (TOP 47%) in the list of best places to live in the world and 115th best city to live in Canada, and 2nd most liveable city in Manitoba. With an estimated population of 48.9K, Brandon is the 92nd largest city in Canada.

✈️ Closest airport9 kmBrandon Municipal Airport
😷 Air qualityExcellent6.4 µg/m³
🎓 Best university rank2298Brandon University
Cost of living in Brandon infographic

Share this infographic!

Prices in Brandon

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.41
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.55
☕ Cappuccino
$3.68
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.84

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$620
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$533
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1017
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$842
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$60.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$92
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$58.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.66%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3815
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$773

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.39
🎟️ Monthly ticket local transport
$42.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.3
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.83

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.47
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.51
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.22
🥚 Eggs, x12
$2.66
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.5
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.13
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.02
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.79
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.15
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.42
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.06
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.73
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.14
🚬 Cigarette pack
$13.6
💊 Cold medicince, 1 week
$6.71
🧴 Hair Shampoo
$3.12
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.63
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.8

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$36.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.07
👩‍⚕️ Doctor's visit
$66.9
💇 Haircut, simple
$11.2
👖 Brand Jeans
$46.7
👟 Brand Sneakers
$79.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$480
🏫 International Primary School, 1 year
$12981