Cost of Living in Prince Albert

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1210
$2957
🛋️ Without rent
$581
$1857
🏨 Rent & Utilities
$629
$1100
🍽️ Food
$409
$1072
🚐 Transport
$69.3
$192
💳 Monthly salary after tax
$1420
🏙️ Population
35.1K

The average cost of living in Prince Albert is $1210, which is close to the world's average cost of living, ranked 4249th out of 9294 in our global list, 138th out of 153 in Canada, and 4th out of 4 in Saskatchewan.

The median after-tax salary is $1420, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 6185th (TOP 67%) in the list of best places to live in the world and 150th best city to live in Canada, and 4th most liveable city in Saskatchewan. With an estimated population of 35.1K, Prince Albert is the 104th largest city in Canada.

✈️ Closest airport5 kmPrince Albert Glass Field
😷 Air qualityExcellent6.6 µg/m³
Cost of living in Prince Albert infographic

Share this infographic!

Prices in Prince Albert

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$9.58
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.28
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.74
☕ Cappuccino
$2.38
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.57

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$570
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$444
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$981
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$864
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$96.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$149
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$63.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.86%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3760
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3032

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.87
🎟️ Monthly ticket local transport
$55.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$28.5
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.7

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.68
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.59
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.72
🥚 Eggs, x12
$2.98
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.86
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.26
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.01
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.52
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.75
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.9
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.65
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.1
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.57
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.9
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.44
🚬 Cigarette pack
$11.4
💊 Cold medicince, 1 week
$9.32
🧴 Hair Shampoo
$3.85
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.46
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.91

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$23.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67.3
💇 Haircut, simple
$14.5
👖 Brand Jeans
$35.6
👟 Brand Sneakers
$68.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$590
🏫 International Primary School, 1 year
$10566