Skip to content

Cost of Living in Philadelphia | Pennsylvania

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1933
$4584
🛋️ Without rent
$853
$2807
🏨 Rent & Utilities
$1080
$1778
🍽️ Food
$519
$1346
🚐 Transport
$214
$557
💳 Monthly salary after tax
$3192
🏙️ Population
1.58M

The average cost of living in Philadelphia is $1933, which is in the top 5% of the most expensive cities in the world, ranked 386th out of 9294 in our global list, 280th out of 2202 in the United States, and 3rd out of 36 in the Pennsylvania.

The median after-tax salary is $3192, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 146th (TOP 2%) in the list of best places to live in the world and 49th best city to live in the United States, and 2nd most liveable city in Pennsylvania. With an estimated population of 1.58M, Philadelphia is the 6th largest city in the United States.

✈️ Closest airport11 kmPhiladelphia International Airport
😷 Air qualityGood10.5 µg/m³
🎓 Best university rank29University of Pennsylvania
Cost of living in Philadelphia infographic

Prices in Philadelphia

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$53.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.06
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.49
☕ Cappuccino
$4.4
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.81

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.1
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.63
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.1
🥚 Eggs, x12
$2.43
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.2
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.87
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.33
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.75
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.69
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.49
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.98
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.51
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.42
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.3
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.62
🚬 Cigarette pack
$10.4
💊 Cold medicince, 1 week
$9.19
🧴 Hair Shampoo
$4.93
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.25
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.54

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.52
🎟️ Monthly ticket local transport
$99.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$21.2
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.73

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1280
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$840
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2227
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1411
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$97
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$148
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$55.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.23%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3751
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1502

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$71.1
💇 Haircut, simple
$15.9
👖 Brand Jeans
$45.5
👟 Brand Sneakers
$74
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1084
🏫 International Primary School, 1 year
$24710

Philadelphia Cost of Living comparison