Cost of Living in Brookhaven | New York

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$2800
$4356
🛋️ Without rent
$808
$2588
🏨 Rent & Utilities
$1992
$1769
🍽️ Food
$576
$1501
🚐 Transport
$98.3
$262
💳 Monthly salary after tax
$2847
🏙️ Population
486k

The average cost of living in Brookhaven is $2800, which is in the top 1% of the most expensive cities in the world, ranked 39th out of 9294 in our global list, 32nd out of 2202 in the United States, and 4th out of 115 in the New York State.

The median after-tax salary is $2847, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 876th (TOP 10%) in the list of best places to live in the world and 204th best city to live in the United States, and 13th most liveable city in New York State. With an estimated population of 486k, Brookhaven is the 37th largest city in the United States.

✈️ Closest airport16 kmLong Island Mac Arthur Airport
😷 Air qualityExcellent7.6 µg/m³
Cost of living in Brookhaven infographic

Share this infographic!

Prices in Brookhaven

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$14.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$74.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.95
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.03
☕ Cappuccino
$3.9
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.69

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$2175
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1776
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1872
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1525
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$70.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$109
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$65.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.03%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2167
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2154

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.15
🎟️ Monthly ticket local transport
$58.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.69

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.07
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.33
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$7.44
🥚 Eggs, x12
$2.27
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.17
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$17.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$6.58
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.08
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$7.68
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$6.61
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.52
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.4
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.16
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.92
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.81
🚬 Cigarette pack
$9.03
💊 Cold medicince, 1 week
$8.3
🧴 Hair Shampoo
$4.9
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.46
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.86

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$33
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$14.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$107
💇 Haircut, simple
$15.7
👖 Brand Jeans
$51.7
👟 Brand Sneakers
$44.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1140
🏫 International Primary School, 1 year
$9533

Brookhaven Cost of Living comparison