Cost of Living in Halifax | Nova Scotia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1495
$3357
🛋️ Without rent
$685
$2148
🏨 Rent & Utilities
$810
$1209
🍽️ Food
$478
$1244
🚐 Transport
$87.4
$231
💳 Monthly salary after tax
$2139
🏙️ Population
403k

The average cost of living in Halifax is $1495, which is in the top 26% of the most expensive cities in the world, ranked 2404th out of 9294 in our global list, 36th out of 153 in Canada, and 1st out of 3 in the Nova Scotia.

The median after-tax salary is $2139, which is enough to cover living expenses for 1.4 months. Ranked 119th (TOP 2%) in the list of best places to live in the world and 15th best city to live in Canada, and 1st most liveable city in Nova Scotia. With an estimated population of 403k, Halifax is the 14th largest city in Canada.

✈️ Closest airport26 kmHalifax / Stanfield International Airport
😷 Air qualityExcellent6 µg/m³
🎓 Best university rank256Dalhousie University
Cost of living in Halifax infographic

Share this infographic!

Prices in Halifax

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$10.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$44.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.65
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.02
☕ Cappuccino
$3.25
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.52

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$882
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$635
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1392
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$958
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$72.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$111
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$53.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.66%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3653
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2258

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.04
🎟️ Monthly ticket local transport
$60.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.83

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.81
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.9
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.9
🥚 Eggs, x12
$2.74
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.24
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.47
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.91
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.04
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.77
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.16
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.79
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.93
🚬 Cigarette pack
$13.1
💊 Cold medicince, 1 week
$10.3
🧴 Hair Shampoo
$4.24
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.18
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.06

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$36.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10
👩‍⚕️ Doctor's visit
$72.6
💇 Haircut, simple
$12.7
👖 Brand Jeans
$49.9
👟 Brand Sneakers
$92.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$648
🏫 International Primary School, 1 year
$12126