Cost of Living in Trois-Rivieres | Quebec

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$953
$2237
🛋️ Without rent
$562
$1688
🏨 Rent & Utilities
$392
$549
🍽️ Food
$408
$1054
🚐 Transport
$53.5
$146
💳 Monthly salary after tax
$2071
🏙️ Population
134k

The average cost of living in Trois-Rivieres is $953, which is close to the world's average cost of living, ranked 5498th out of 9294 in our global list, 150th out of 153 in Canada, and 57th out of 60 in the Quebec State.

The median after-tax salary is $2071, which is enough to cover living expenses for 2.2 months. Ranked 1141st (TOP 13%) in the list of best places to live in the world and 55th best city to live in Canada, and 10th most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 134k, Trois-Rivieres is the 37th largest city in Canada.

✈️ Closest airport10 kmTrois-Rivieres Airport
😷 Air qualityExcellent8.9 µg/m³
🎓 Best university rank1800University of Quebec, Trois-Rivieres
Cost of living in Trois-Rivieres infographic

Share this infographic!

Prices in Trois-Rivieres

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$8.72
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$39.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.13
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.26
☕ Cappuccino
$3.1
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.44

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$378
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$303
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$512
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$440
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$39.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$60
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$35.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.12%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1727
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1351

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.57
🎟️ Monthly ticket local transport
$48.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.2
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.88

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.53
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.59
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.87
🥚 Eggs, x12
$2.94
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.12
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.26
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.56
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.69
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.65
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.47
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.39
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.3
🚬 Cigarette pack
$7.5
💊 Cold medicince, 1 week
$6.15
🧴 Hair Shampoo
$3.62
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.02
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.05

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$43.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.62
👩‍⚕️ Doctor's visit
$62.6
💇 Haircut, simple
$10.4
👖 Brand Jeans
$44.4
👟 Brand Sneakers
$64.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$292
🏫 International Primary School, 1 year
$8896