Cost of Living in Mount Royal | Quebec

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1386
$3244
🛋️ Without rent
$607
$1914
🏨 Rent & Utilities
$779
$1330
🍽️ Food
$447
$1165
🚐 Transport
$53.5
$142
💳 Monthly salary after tax
$2228
🏙️ Population
20.3k

The average cost of living in Mount Royal is $1386, which is in the top 32% of the most expensive cities in the world, ranked 2905th out of 9294 in our global list, 98th out of 153 in Canada, and 38th out of 60 in the Quebec State.

The median after-tax salary is $2228, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 3005th (TOP 33%) in the list of best places to live in the world and 94th best city to live in Canada, and 33rd most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 20.3k, Mount Royal is the 147th largest city in Canada.

✈️ Closest airport9 kmMontreal / Pierre Elliott Trudeau International Airport
😷 Air qualityModerate13 µg/m³
🎓 Best university rank60McGill University
Cost of living in Mount Royal infographic

Share this infographic!

Prices in Mount Royal

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.73
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.71
☕ Cappuccino
$3.02
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.6

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$745
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$628
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1326
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1123
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$73
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$112
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$54.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.68%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3216
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2536

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.21
🎟️ Monthly ticket local transport
$61.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.5
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.77
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.81
🥚 Eggs, x12
$2.54
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.83
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.01
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.93
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.12
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.1
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.9
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.09
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.69
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.19
🚬 Cigarette pack
$10.2
💊 Cold medicince, 1 week
$8.85
🧴 Hair Shampoo
$3.55
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.18
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.78

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.55
👩‍⚕️ Doctor's visit
$64.4
💇 Haircut, simple
$13.1
👖 Brand Jeans
$45.3
👟 Brand Sneakers
$73.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$685
🏫 International Primary School, 1 year
$8794