Cost of Living in Markham

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$2141
$4527
🛋️ Without rent
$761
$2411
🏨 Rent & Utilities
$1381
$2116
🍽️ Food
$513
$1347
🚐 Transport
$127
$322
💳 Monthly salary after tax
$3813
🏙️ Population
329K

The average cost of living in Markham is $2141, which is in the top 4% of the most expensive cities in the world, ranked 289th out of 9294 in our global list, 4th out of 153 in Canada, and 3rd out of 43 in Ontario.

The median after-tax salary is $3813, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 78th (TOP 1%) in the list of best places to live in the world and 10th best city to live in Canada, and 4th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 329K, Markham is the 16th largest city in Canada.

✈️ Closest airport10 kmButtonville Municipal Airport
😷 Air qualityExcellent6.9 µg/m³
🎓 Best university rank217York University
Cost of living in Markham infographic

Share this infographic!

Prices in Markham

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$15.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$73.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.79
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4
☕ Cappuccino
$3.07
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.96

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1354
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1232
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2232
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1883
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$73.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$113
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$50.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.56%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$12331
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$5917

Transportation

🚌 Local transport ticket
$3.12
🎟️ Monthly ticket local transport
$121
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.4
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.88

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.36
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.98
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.06
🥚 Eggs, x12
$2.67
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.2
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$12
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.65
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.36
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.68
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.28
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.16
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.96
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.05
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.87
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.94
🚬 Cigarette pack
$12.1
💊 Cold medicince, 1 week
$9.34
🧴 Hair Shampoo
$3.95
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.48
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.91

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$39.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67.6
💇 Haircut, simple
$14.7
👖 Brand Jeans
$45.1
👟 Brand Sneakers
$90.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1030
🏫 International Primary School, 1 year
$9708