Cost of Living in Halton Hills

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1536
$3573
🛋️ Without rent
$663
$2098
🏨 Rent & Utilities
$873
$1475
🍽️ Food
$489
$1276
🚐 Transport
$58.6
$155
💳 Monthly salary after tax
$2593
🏙️ Population
59K

The average cost of living in Halton Hills is $1536, which is in the top 28% of the most expensive cities in the world, ranked 2579th out of 9294 in our global list, 84th out of 153 in Canada, and 28th out of 43 in Ontario.

The median after-tax salary is $2593, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 2713th (TOP 30%) in the list of best places to live in the world and 75th best city to live in Canada, and 28th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 59K, Halton Hills is the 80th largest city in Canada.

✈️ Closest airport15 kmBrampton-Caledon Airport
😷 Air qualityExcellent7 µg/m³
🎓 Best university rank320University of Guelph
Cost of living in Halton Hills infographic

Share this infographic!

Prices in Halton Hills

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$54.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.7
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.94
☕ Cappuccino
$3.36
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$849
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$701
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1474
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1244
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$82.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$125
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$60.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.31%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3826
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3031

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.42
🎟️ Monthly ticket local transport
$67.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.91

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.95
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.21
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.94
🥚 Eggs, x12
$2.79
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.4
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.37
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.36
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.42
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.21
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.15
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.16
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.88
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.46
🚬 Cigarette pack
$11.4
💊 Cold medicince, 1 week
$9.27
🧴 Hair Shampoo
$3.85
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.44
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.91

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$38.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67.1
💇 Haircut, simple
$14.3
👖 Brand Jeans
$50.4
👟 Brand Sneakers
$80.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$744
🏫 International Primary School, 1 year
$10624