Cost of Living in Amherstburg

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1530
$3573
🛋️ Without rent
$662
$2096
🏨 Rent & Utilities
$867
$1477
🍽️ Food
$488
$1274
🚐 Transport
$58.5
$155
💳 Monthly salary after tax
$2554
🏙️ Population
21.9K

The average cost of living in Amherstburg is $1530, which is in the top 29% of the most expensive cities in the world, ranked 2615th out of 9294 in our global list, 104th out of 153 in Canada, and 31st out of 43 in Ontario.

The median after-tax salary is $2554, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 2878th (TOP 31%) in the list of best places to live in the world and 78th best city to live in Canada, and 29th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 21.9K, Amherstburg is the 138th largest city in Canada.

✈️ Closest airport22 kmWindsor Airport
😷 Air qualityExcellent8 µg/m³
🎓 Best university rank646University of Windsor
Cost of living in Amherstburg infographic

Share this infographic!

Prices in Amherstburg

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$53.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.61
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.87
☕ Cappuccino
$3.35
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.81

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$830
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$699
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1478
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1243
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$82
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$127
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$59.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.29%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3760
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3024

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.41
🎟️ Monthly ticket local transport
$67.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.92

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.94
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.16
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.95
🥚 Eggs, x12
$2.77
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.4
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.35
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.36
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.42
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.2
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.15
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.14
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.89
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.45
🚬 Cigarette pack
$11.5
💊 Cold medicince, 1 week
$9.36
🧴 Hair Shampoo
$3.88
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.43
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.92

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.3
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67
💇 Haircut, simple
$14.4
👖 Brand Jeans
$50.4
👟 Brand Sneakers
$81.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$747
🏫 International Primary School, 1 year
$10552