Cost of Living in Barrie

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1456
$3408
🛋️ Without rent
$656
$2098
🏨 Rent & Utilities
$800
$1310
🍽️ Food
$460
$1200
🚐 Transport
$80.2
$215
💳 Monthly salary after tax
$2553
🏙️ Population
197K

The average cost of living in Barrie is $1456, which is in the top 32% of the most expensive cities in the world, ranked 2882nd out of 9294 in our global list, 110th out of 153 in Canada, and 34th out of 43 in Ontario.

The median after-tax salary is $2553, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 848th (TOP 10%) in the list of best places to live in the world and 44th best city to live in Canada, and 18th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 197K, Barrie is the 26th largest city in Canada.

✈️ Closest airport38 kmHuronia Airport
😷 Air qualityExcellent7.3 µg/m³
Cost of living in Barrie infographic

Share this infographic!

Prices in Barrie

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$45.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.05
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.94
☕ Cappuccino
$3.73
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.57

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$753
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$591
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1220
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1024
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$130
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$200
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$46.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.82%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2812
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2696

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.56
🎟️ Monthly ticket local transport
$68.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$20.1
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.93

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.35
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.74
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.74
🥚 Eggs, x12
$3.4
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$16
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$12
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.75
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.06
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.95
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.12
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.89
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.78
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.94
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.93
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.86
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.64
🚬 Cigarette pack
$8.98
💊 Cold medicince, 1 week
$9.33
🧴 Hair Shampoo
$3.88
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.88
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.31

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$29.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$73.6
💇 Haircut, simple
$12
👖 Brand Jeans
$48.6
👟 Brand Sneakers
$87
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$770
🏫 International Primary School, 1 year
$10764