Cost of Living in Fort Worth, TX

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1795
$4161
🛋️ Without rent
$708
$2339
🏨 Rent & Utilities
$1086
$1822
🍽️ Food
$455
$1183
🚐 Transport
$123
$313
💳 Monthly salary after tax
$3990
🏙️ Population
812K

The average cost of living in Fort Worth is $1795, which is in the top 9% of the most expensive cities in the world, ranked 770th out of 9294 in our global list, 544th out of 2202 in the United States, and 19th out of 130 in Texas State.

The median after-tax salary is $3990, which is enough to cover living expenses for 2.2 months. Ranked 20th (TOP 1%) in the list of best places to live in the world and 8th best city to live in the United States, and 4th most liveable city in Texas State. With an estimated population of 812K, Fort Worth is the 16th largest city in the United States.

✈️ Closest airport7 kmFort Worth Meacham International Airport
😷 Air qualityExcellent9.3 µg/m³
🎓 Best university rank443University of Texas at Arlington
Cost of living in Fort Worth infographic

Share this infographic!

Prices in Fort Worth

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$42.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.04
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.61
☕ Cappuccino
$4.9
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.12

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1116
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$833
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1562
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1552
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$137
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$208
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$60.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.08%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3267
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1228

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.5
🎟️ Monthly ticket local transport
$78.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$12
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.57

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.68
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.31
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.41
🥚 Eggs, x12
$2.05
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.72
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.67
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.03
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.39
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.51
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.96
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.36
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.09
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.78
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.23
🚬 Cigarette pack
$6.96
💊 Cold medicince, 1 week
$8.2
🧴 Hair Shampoo
$4.74
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.96
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.39

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$32.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11
👩‍⚕️ Doctor's visit
$106
💇 Haircut, simple
$12.9
👖 Brand Jeans
$46.4
👟 Brand Sneakers
$75.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$940
🏫 International Primary School, 1 year
$16915

Fort Worth Cost of Living comparison