Cost of Living in Albuquerque, NM

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1442
$3599
🛋️ Without rent
$641
$2146
🏨 Rent & Utilities
$802
$1453
🍽️ Food
$441
$1138
🚐 Transport
$77.2
$214
💳 Monthly salary after tax
$3299
🏙️ Population
559K

The average cost of living in Albuquerque is $1442, which is in the top 32% of the most expensive cities in the world, ranked 2927th out of 9294 in our global list, 1964th out of 2202 in the United States, and 9th out of 13 in New Mexico.

The median after-tax salary is $3299, which is enough to cover living expenses for 2.3 months. Ranked 142nd (TOP 2%) in the list of best places to live in the world and 49th best city to live in the United States, and 1st most liveable city in New Mexico. With an estimated population of 559K, Albuquerque is the 33rd largest city in the United States.

✈️ Closest airport9 kmAlbuquerque International Sunport
😷 Air qualityExcellent6.9 µg/m³
🎓 Best university rank160University of New Mexico
Cost of living in Albuquerque infographic

Share this infographic!

Prices in Albuquerque

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$41.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.93
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.21
☕ Cappuccino
$3.95
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.85

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$752
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$598
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1421
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1176
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$103
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$158
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$69.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.48%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2453
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1292

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1
🎟️ Monthly ticket local transport
$29.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.4
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.63

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.75
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.51
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.62
🥚 Eggs, x12
$2.26
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.47
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.96
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.65
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.82
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.85
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.05
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.05
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.23
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.75
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.32
🚬 Cigarette pack
$8.3
💊 Cold medicince, 1 week
$6.95
🧴 Hair Shampoo
$4.3
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.37
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.81

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$86.4
💇 Haircut, simple
$13.7
👖 Brand Jeans
$44.4
👟 Brand Sneakers
$71.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$751
🏫 International Primary School, 1 year
$20225

Albuquerque Cost of Living comparison