Skip to content

Cost of Living in New Mexico | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1457
$3448
🛋️ Without rent
$638
$2110
🏨 Rent & Utilities
$818
$1338
🍽️ Food
$449
$1167
🚐 Transport
$63.4
$175
💳 Monthly salary after tax
$2979
🏙️ Population
2.09M

The cost of living in New Mexico is $1457, which is 1.26 times less expensive than the average in the United States. New Mexico ranked 48th most expensive and 23rd best state to live in the United States.

The average salary after taxes in New Mexico is $2979, which is enough to cover living expenses for 2 months.

Discover best cities to live in New Mexico.

Cost of living in New Mexico infographic

Prices in New Mexico

We calculate prices for New Mexico as a weighted mean for the population of 13 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$43.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.61
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.57
☕ Cappuccino
$4.63
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.79

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.76
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.31
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.89
🥚 Eggs, x12
$2.42
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.87
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.72
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.82
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.03
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.67
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.86
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.16
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.14
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.94
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.49
🚬 Cigarette pack
$7.54
💊 Cold medicince, 1 week
$8.31
🧴 Hair Shampoo
$4.75
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.17
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.89

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.47
🎟️ Monthly ticket local transport
$35.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.1
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.63

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$778
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$646
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1359
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1092
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$87.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$136
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$57.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.05%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2643
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1529

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$39.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$93.5
💇 Haircut, simple
$14.1
👖 Brand Jeans
$44.3
👟 Brand Sneakers
$77.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$735
🏫 International Primary School, 1 year
$16515

Cost of living in other states