Skip to content

Cost of Living in North Dakota | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1444
$3442
🛋️ Without rent
$645
$2102
🏨 Rent & Utilities
$799
$1340
🍽️ Food
$454
$1187
🚐 Transport
$43
$116
💳 Monthly salary after tax
$3368
🏙️ Population
757k

The cost of living in North Dakota is $1444, which is 1.27 times less expensive than the average in the United States. North Dakota ranked 49th most expensive and 43rd best state to live in the United States.

The average salary after taxes in North Dakota is $3368, which is enough to cover living expenses for 2.3 months.

Discover best cities to live in North Dakota.

Cost of living in North Dakota infographic

Prices in North Dakota

We calculate prices for North Dakota as a weighted mean for the population of 7 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$44.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.35
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.1
☕ Cappuccino
$4.28
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.75

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.95
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.41
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.4
🥚 Eggs, x12
$2.42
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.58
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.28
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.51
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.7
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.92
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.42
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.27
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.2
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.01
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.85
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.09
🚬 Cigarette pack
$6.07
💊 Cold medicince, 1 week
$8.85
🧴 Hair Shampoo
$4.61
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.15
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.62

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.67
🎟️ Monthly ticket local transport
$43.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14.2
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.67

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$781
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$630
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1320
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1118
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$80
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$123
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$58.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.13%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5235
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2686

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$40.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$134
💇 Haircut, simple
$14.9
👖 Brand Jeans
$42.9
👟 Brand Sneakers
$83.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$737
🏫 International Primary School, 1 year
$10885

Cost of living in other states