Skip to content

Cost of Living in Michigan | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1616
$3793
🛋️ Without rent
$658
$2154
🏨 Rent & Utilities
$958
$1639
🍽️ Food
$467
$1219
🚐 Transport
$59.7
$160
💳 Monthly salary after tax
$3325
🏙️ Population
9.92M

The cost of living in Michigan is $1616, which is 1.13 times less expensive than the average in the United States. Michigan ranked 34th most expensive and 30th best state to live in the United States.

The average salary after taxes in Michigan is $3325, which is enough to cover living expenses for 2.1 months.

Discover best cities to live in Michigan.

Cost of living in Michigan infographic

Cost of living by city in Michigan

Prices in Michigan

We calculate prices for Michigan as a weighted mean for the population of 59 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$48.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.34
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.94
☕ Cappuccino
$4.03
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.77

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.69
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.27
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.88
🥚 Eggs, x12
$2.08
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.83
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.26
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.46
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.75
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.27
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.52
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.23
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.93
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.5
🚬 Cigarette pack
$7.62
💊 Cold medicince, 1 week
$8.52
🧴 Hair Shampoo
$4.63
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.31
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.79

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.92
🎟️ Monthly ticket local transport
$53.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.4
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.68

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$990
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$750
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1756
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1343
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$98.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$152
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$61.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.12%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2333
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1659

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$33.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$105
💇 Haircut, simple
$15.4
👖 Brand Jeans
$42.2
👟 Brand Sneakers
$75.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$818
🏫 International Primary School, 1 year
$13042

Cost of living in other states